Numismaatika (ladina keelest nomisma – “münt”) on abi teaduslik distsipliin, mis uurib münte, nimelt nende valmistamise (vermimise) ajalugu ja ringlust maksevahendina. Numismaatikat nimetatakse ka müntide kogumiseks – see on paljudes maailma riikides populaarne hobi. Numismaatikat peetakse õigustatult ajalooteaduse oluliseks osaks. Tänu arheoloogilistel väljakaevamistel avastatud müntidele määravad eksperdid leiu (aarde) vanuse, saavad väärtuslikku teavet meie esivanemate majandusliku, poliitilise ja kultuurielu vallas. Ja iidsete esemete üksikasjalik uurimine aitab teadlastel taastada tegelikke ajaloolisi fakte ja mineviku ajastute protsesse.
Numismaatika ajalugu – numismaatika kui teadusdistsipliin tekkis suhteliselt hiljuti, 19. sajandi alguses. Selle mõiste esimene ametlikult dokumenteeritud kasutamine pärineb 1829. aastast ja mõni aasta hiljem asutas saksa teadlane Hermann Grote Leipzigis erialaajakirja Vedomosti Numismatics, milles avaldas uue sotsiaalajalooteaduse definitsiooni, ülesanded ja meetodid.
Müntide kogumine hobina tekkis aga palju varem, 14. sajandil Itaalias. Algselt peeti seda eliidi hobiks ja kogumisobjektidena olid väljakaevamistel leitud iidse ajastu metallist rahatähed. Üks esimesi amatöörnumismaatikuid oli kuulus itaalia poeet Francesco Petrarca, kes kogus muljetavaldava Vana-Rooma müntide kollektsiooni ja kinkis sellest osa 1355. aastal keiser Karl IV-le.
Kuni 19. sajandi alguseni jäi numismaatika hobiks, mis oli kättesaadav ainult kõige jõukamatele inimestele. Paljud Euroopa valitsejad olid kuulsad mündikogujad, sealhulgas: paavst Bonifatius VIII; Püha Rooma keiser Maximilian I; Prantsuse kuningas Louis XIV.
Olukord muutus dramaatiliselt alles tööstusrevolutsiooni ajastul, pärast jõuka keskklassi kujunemist. Numismaatikast on saanud ametlikult tunnustatud teadusdistsipliin ning keskaegsed mündid, välis- ja eksootilised valuutad on saanud kaupmeeste, pankurite, kõrgete riigiametnike ja intellektuaalide kollektsionääride huviobjektiks. Arenenud riikides tekkisid spetsialiseerunud numismaatilised seltsid ja ühendused, perioodilised väljaanded (ajalehed ja ajakirjad), hakati korraldama näitusi, moodustati autentsuse ja müntide hindamise institutsioone.
Alates 20. sajandi keskpaigast on paljud inimesed tugevalt seotud kasumlike pikaajaliste investeeringutega müntide kogumisega, kuigi samal ajal ilmus turule tohutult palju võltsinguid. Meie planeedi elanikud hakkasid koguma temaatilisi kogusid, sealhulgas: riigiti; väljaandmise aasta järgi; disainifunktsioonide järgi; vastavalt sulami koostisele (proov); valuutade sümbolite ja nimetuste järgi; ajalooliste ajastute kaupa; kuju ja suurusega; nimiväärtuses. Unikaalsete tehasevigadega piiratud tiraažiga mündid on kollektsionääride seas väga nõutud. Ja Interneti arenedes on numismaatikutel ainulaadsed võimalused suhelda, vahetada, müüa ja osta münte Internetis kogu maailmas.
Kui teil on alles mõni müntide kollektsioon, mida te ei vaja ja soovite seda müüa mitte soodsa hinnaga, vaid aidata välja turu keskmisele lähedasele summale, siis oleme valmis teile oma teenuseid pakkuma. selle kollektsiooni hindamine – saatke foto materjalist, mida soovite meie veebisaidil müüa. – e-kiri INFO@A-B.EE ja pakume teile kahte võimalust – kiire väljaostmine, kui teil on kiirelt raha vaja ja komisjonimüügi võimalus – kui teie toode pannakse meie veebisaidile müüki ja samal ajal paneb selle meie Interneti-robot kümnetel populaarsetel Interneti-saitidel, kuid siin tasub arvestada, et müük võib võtta üsna kaua aega.